Rozkaz pro naše techniky z Lipníka zněl jasně: Pokrýt nedaleký Osek a okolí naším 5G internetem na doma. Jak probíhaly přípravy, kolik pojítek bylo třeba nainstalovat a kam museli technici vyšplhat?
Laická představa je většinou taková, že stačí na stožár přimontovat anténu a je hotovo – oblast pokrývá signál a tedy i internet. Ve skutečnosti to bývá o něco složitější. Abychom zákazníkům mohli poskytovat naše služby (data), musíme je nejdřív dostat do bodu, odkud se do domácností distribuují. Takový bod označujeme jako POP (point of presence).
POP může být do naší sítě připojen optickou sítí anebo vysokokapacitními mikrovlnnými spoji (pojítky). Takové pojítko jsme použili i v případě transportu dat pro vysílač v Oseku nad Bečvou. Než tak 5G vysílač (tzv. small cella) pokryl Osek signálem s frekvencí 3,7 Ghz, bylo nutné podniknout hned několik kroků:
👍 Připravili jsme stožáry. V garáži jsme tak strávili pár hodin prací se železem.
👍 Na pobočče v Lipníku jsme složili antény, zkontrolovali kabeláž, našroubovali a znovu odšroubovali konektory, aby nás v den instalace nic nepřekvapilo.
👍 Nainstalovali jsme spoj Lipník (panelák) – Osek (silo). V Lipníku jde o velkou anténu Andrew, v Oseku menší kulatou. Spoj tedy tvoří antény Andrew a jednotky Ceragon.
👍 Na silu v Oseku jsme přesunuli stávající technologii, abychom si udělali místo na 3,7 Ghz vysílač (má podlouhlý obdélníkový tvar).
👍 Na sile jsme postavili nový stožár a voila – občané Oseka a přilehlého okolí se mohou připojit na náš 5G internet na doma.
👍 Spoj Lipník – Osek navíc slouží i pro další vysílače a spoje, které jsou na střeše sila umístěné.
Příprava na akci
Jdeme na to!
Instalace spojů a samotné small celly bude probíhat na úrovni 10. až 15. patra. Vybavení pro práci ve výškách je nezbytnost. Nejprve nainstalujeme PtP (point to point) spoj, který zajistí konektivitu pro 5G vysílač (small cellu). Osm pater. Opět po svých. Snad to ta krabice vydrží. Ať to měřím, jak to měřím, tudy to nedáme. Vstupními otvory do strojoven výtahu protáhneme maximálně nářadí. Vše objemné a těžké musí venkem po lanech. Vydrží, nevydrží? Na kartonové krabice je vždy spoleh. 🙂 Není karton jako karton. Tento je „heavy duty“. Anténa Andrew VHLP3-18-CR5B je v bezpečí na střeše. Průměr 100 cm, hmotnost 29 kg. Anténa je součástí jedné strany PtP (point to point) spoje. Vysokokapacitní full outdoor mikrovlnná jednotka Ceragon IP20C. Jednou stranou je jednotka připojena k anténě Andrew, druhou do switche. Finišujeme připevňování antény Andrew – už zbývá dotáhnout jen pár závitů. Bezpečnost na prvním místě. Pro nás i pro hardware. Připevňujeme mikrovlnou jednotku Ceragon k anténě Andrew. Ceragon IP-20C mikrovlnná jednotka připojená k redukci a k anténě Andrew. I kabeláž je potřeba řádně upevnit a vytvarovat, aby finální stav očím lahodil. Anténa i mikrovlný spoj na místě! Set zajištuje transport dat pro 5G small cellu vzdálenou 5,1 km. Menší anténa s modrým znakem je Summit pro B2B a poslední na výložníku – AirFiber 24Ghz zajišťuje konektivitu pro další část Lipníku. Jedna strana hotová, přemisťujeme se do Oseku, kde nainstalujeme druhou stranu spoje a 5G vysílač. Silo v Oseku. Cca 12 pater, žádný výtah. Několikrát nahoru a dolů. Multisport kartu opravdu nepotřebujeme. 🙂 Překážkový běh v plné polní. Schody. Hodně schodů. Je potřeba vynosit antény, jednotky, stožáry, nářadí, lezecké vybavení, notebooky a kabeláž. Před intalací 5G small celly bylo třeba odstranit starou nefunkční technologii a dostat ji dolů na zem. Instalujeme přijímací část spoje. Tato anténa Andrew je ale o něco menší (60 cm). Spoj dokončen. Jemné dosměrování probíhá pomocí multimetru připojeného k jednotce Ceragon. Kam to natočíme? Víš, že jsi vzal mapu Krkonoš? Dokument RF site description od našeho oddělení RAN obsahuje informace o azimutech, výškách antén, počtu sektorů, mechanický a elektrický náklon. To je ona – 3,7 GHz anténa. Finišujeme její nastavení podle dokumentu RF site decription. Nastaveno, zaměřeno, nainstalováno. Finální sestava 3,7 Ghz small cell – dvě sektorové antény připojené do jednotky AirSpeed 1000. Osek nad Bečvou a přibližná hranice pokrytí.
Co by to bylo za výškové práce, kdybychom se nepodělili o panorámata
Pohled ze střechy na klášter a kostel v Lipníku nad Bečvou. Tady probíhala instalace první části spoje. Pohled ze sila na lokalitu, která je nyní pokryta 3,7 GHz technologií. Uprostřed na horizontu Hostýnské vrchy, vlevo poté hrad Helfštýn.
foto: Lukáš Sládeček / text: technici Nordic Telecom z Lipníka nad Bečvou