Jak vybrat internet na doma a nenechat se napálit

2
5337

To protivné sychravé počasí, které je teď kolem nás, kdy je člověk rád, že nemusí nikam vylézat a může se celý den povalovat doma. A přesně v jeden takový sychravý večer jsme si s kámošem Petrem řekli „dost“ a rozhodli se, že budeme alespoň trochu akční a půjdeme mačkat tlačítka (aneb přeloženo do řeči normálních lidí „zapáleně hrát PC hry až do úplného bezvědomí“). No, a jedním z témat, na které jsme během večera narazili, bylo, jak si vybrat internetovou přípojku. Petr se totiž zrovna přestěhoval se svou holkou do nového bytu a jednou z věcí, které zrovna teď řeší, je právě výběr internetového připojení. Nás mileniály totiž k smrti děsí představa byť jen jednoho jediného dne „offline“. 

Jak je to s těmi bajty?

Musím vám teda říct, že vybírat takovou přípojku může být pro obyčejného smrtelníka celkem věda. 10, 20 nebo 100 Mb/s? Co ta čísla vlastně znamenají? A vyjadřují skutečnou rychlost připojení? Petr se do toho taky poprvý úplně zamotal. Vybral si rychlost připojení 100 Mb/s, protože prý „přece není žádný troškař“. Pak mi ale řekl, že ve finále zjistil, že stahovat bude rychlostí „jen“ asi 12 mega za sekundu. Fígl je totiž v tom, že rychlost připojení se udává v bitech (b = nejmenší jednotka), zatímco pro rychlost stahování se používá „Bajt“ (B = složen z 8 bitů). Takže při připojení rychlostí 100 Mb/s bude rychlost stahování právě 12,5 MB/s. Stejná matematika pak platí i pro upload (odesílání), což Petra (i mě, co si budeme povídat) jako zapáleného hráče online her zvlášť zajímá. Kromě online her je co nejrychlejší upload potřeba i například na přípojky s kamerovými systémy. Rozhodně byste měli vybírat vhodnou kombinaci rychlostí uploadu i downloadu, aby se vám například nestalo, že si sice soubor stáhnete během sekund, ale nahrávat ho pak budete hodinu. A pokud poskytovatel uvádí pouze jeden údaj, pak se jedná o průměrnou rychlost obou. 

Fígl je totiž v tom, že rychlost připojení se udává v bitech (b = nejmenší jednotka), zatímco pro rychlost stahování se používá „Bajt“ (B = složen z 8 bitů).

Možnosti připojení

Už vám z toho jde hlava kolem? Tak aby toho nebylo málo, prozradím vám, že existuje několik druhů připojení – drátové, bezdrátové a mobilní. Zrovna Petr má výhodu v tom, že bydlí v domě, kde jsou zavedeny optické kabely. Připojení pomocí optických kabelů je totiž tím nejspolehlivějším a nejrychlejším řešením. Pokud ale stejně jako já takové štěstí nemáte a optika u vás ještě zavedena nebyla, musíte se porozhlédnout po jiných možnostech. Jednou z nich je například pevné připojení pomocí technologie DSL, které též nabízí stabilitu a rychlost. Alternativou pak jsou bezdrátová Wi-Fi připojení, kde ale vstupují do hry faktory jako dobré umístění antény, vzdálenost od zdroje, povětrnostní podmínky či zahlcenost sítě (především ve větších městech). Co se týče připojení mobilního, zde je potřeba zvážit omezení rychlosti a objemu dat. 

Na typu a umístění Wi-Fi routeru záleží

Když jsem pak ještě Petrovi řekl, že rychlost naměřenou na jeho počítači ovlivňuje i Wi-Fi router, koukal na mě jak puk a skoro mi nevěřil, když jsem mu tvrdil, že ten laciný Wi-Fi router po jeho bráchovi mu může rychlost snížit až na polovinu! Takže se rozhodně nevyplatí na Wi-Fi routeru šetřit, zvlášť pokud chce mít člověk opravdu kvalitní připojení (a to teda třeba já fakt chci, protože není nic horšího, než když se vám sekne skvěle rozjetá hra nebo film zrovna v té nejnapínavější scéně). Je třeba mít na paměti i polohu routeru, jelikož jeho špatné umístění může rychlost připojení taktéž snižovat. Ideální je umístit router doprostřed prostoru, který chceme signálem pokrýt. „Zabijákem“ signálu může být také známá proradná mikrovlnka či překážka ve formě zdi. 

A co když mám IPTV

Co je teda snad úplně nejvíc náročný na datový služby, je televize přes internet (IPTV). My s Lídou jsme si IPTV pořídili a koukáme na ni fakt často. Pro plynulé sledování IPTV tedy doporučuju připojení s rychlostí od 20 Mb/s. 

V čem je ještě háček?

No a v neposlední řadě je stahování ovlivněno serverem, ze kterého stahujeme a který může být přetížený. Takže ani rychlost stahování souborů z internetu není rozhodujícím faktorem určujícím kvalitu přípojky. Co je nutné vzít dále v úvahu při zjišťování kvality přípojky, je to, že počítač jakožto velice inteligentní tvor využívá pro stahovaný soubor celkovou kapacitu přípojky. Tato funkce je super pro rychlé stažení souboru do PC. Nicméně v případě, že se začnou na pozadí stahovat aktualizace, rychlost se logicky zpomalí a určení kvality přípojky nemusí být relevantní.

Nenechte se napálit

Ufff, tak doufám, že vám toto mé malé shrnutí o výběru internetové přípojky v budoucnu ušetří nejeden šedivý vlas. Nejdůležitější je si uvědomit, na co konkrétně budete přípojku používat vy i ostatní, kteří se k ní budou připojovat. Dejte si také pozor na různé marketingové triky a skryté poplatky provozovatelů (za instalaci/připojení, za pronájem či koupi předraženého routeru či za předčasné vypovězení smlouvy a následný storno poplatek).

Se vším by vám měl poradit kvalitní provozovatel, mezi které patří i Nordic Telecom. Náš pevný internet vzduchem, vybudovaný na nejmodernější 5G-ready technologii, i mobilní internet si můžete vyzkoušet bez závazků a kdykoli službu ukončit. 

2 Komentář

Zanechat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here